Vilniuje kino bendruomenei pristatyta LiKA

Viešoji įstaiga “Lietuvių Kino Akademija” yra nepriklausoma organizacija, kuri suformuota apibendrinant įvykusių Lietuvos kino ir televizinio kino apdovanojimų “Sidabrinė gervė”  rezultatus.

Akademijos steigėjų sąrašuose – garsios ir autoritetingos pavardės. Tai – kinotyrininkė, humanitarinių mokslų daktarė, Lietuvos muzikos ir teatro akademijos docentė, Europos kino akademijos narė Gražina Arlickaitė, kino režisierius ir prodiuseris, Nacionalinės premijos laureatas, Europos Kino Akademijos ir “European Documentary Network” narys, Europos kino akademijos apdovanojimo už geriausią dokumentinį filmą laureatas Audrius Stonys, pirmasis režisierius iš Rytų ir Centrinės Europos, pelnęs vieną svarbiausių kino industrijos įvertinimų – Amerikos režisierių gildijos apdovanojimą „Už išskirtinius nuopelnus režisūrai" – Arūnas Matelis,  Lietuvos kino ir televizinio kino apdovanojimų “Sidabrinė gervė” sumanymo autorius ir iniciatorius Rolandas Skaisgirys, Lietuvos operatorių asociacijos ir Europos kino akademijos narys Ramūnas Greičius, Nacionalinio dramos teatro aktorius, režisierius, Lietuvos rašytojų sąjungos narys Alvydas Šlepikas, Lietuvos radijo ir televizijos vadovas Audrius Siaurusevičius.

2010 m. kovo mėn. 9 dieną, Lietuvių kino akademijos steigėjai patvirtino organizacijos įstatus, suformavo Tarybą ir išrinko tarybos pirmininkę. Tarybai vadovauja dr. Gražina Arlickaitė. VšĮ Lietuvių kino akademija (LiKA) Lietuvos Respublikos Juridinių asmenų registre įregistruota š.m. kovo 17 dieną.

Tikslai

Akademija siekia šių tikslų: puoselėti lietuvių kino kultūrą, įamžinti jos istoriją ateities kartoms, įvertinti ir pagerbti lietuvių kino autorius Lietuvoje, teikiant kino ir televizinio kino apdovanojimus “Sidabrinė gervė”. Akademija siekia nutiesti tiltą tarp kino kūrybos ir kino industrijos, padėti įtvirtinti nacionalinio kino autoritetą Lietuvoje ir užsienyje; inicijuoti ir stiprinti dialogą tarp Lietuvos kino institucijų ir įvairių sričių kino profesionalų, remti jaunus lietuvių kino talentus, skatinti ir vertinti jų kūrybą, informuoti Lietuvos visuomenę apie lietuvių kino tendencijas ir ryškiausius darbus.

Veikla

LiKA rengs įvairius projektus, kurie susiję su kinu ekonominiais, meniniais ir edukaciniais aspektais, ir dalyvaus juose. Aktyviai bendradarbiaus su Europos kino akademija, atskirų Europos šalių nacionalinėmis kino akademijomis ir kino institucijomis. Lietuvių kino kūrėjams tokiu būdu atsivers daugiau kelių į tarptautinius vandenis, atsiras daugiau galimybių pristatyti savuosius darbus užsienio festivaliuose.

Akademijos veiklos atvirumą visuomenei reprezentuos lietuvių kiną populiarinantys viešieji projektai. Svarbiausias jų – kasmetiniai kino ir televizinio kino apdovanojimai “Sidabrinė gervė”, kuriuos nuo šiol globos LiKA. Akademija tiesiogiai dalyvaus visuose apdovanojimams pateikiamų filmų atrankos, svarstymo ir apdovanojimų teikimo etapuose.

LiKA inicijuos ir rengs lietuvių kino retrospektyvas kaimyninėse šalyse, kvies keistis patirtimi ne tik artimiausių šalių kinematografininkus, bet ir kitų kino kontinentų atstovus, rengs tarptautines meistriškumo dirbtuves, seminarus, užsienio režisierių naujausių filmų pristatymus Lietuvoje, ieškos partnerių Europoje ir pasaulyje.

Išskirtinį dėmesį LiKA teiks Lietuvos kino ir televizinio kino apdovanojimams „Sidabrinė gervė”, jų tolesniam vystymui.

Po sėkmingo debiuto 2008 metais „Sidabrinės gervės“ susilaukė ypač didelio ir spaudos, ir žiūrovų, ir pačių kino kūrėjų susidomėjimo. 2009-aisiais renginys persikėlė į Lietuvos televizijos didžiąją studiją, iš kur buvo transliuojamas tiesiogiai. Renginys subūrė daugiau nei 500 kviestinių svečių, tarp kurių buvo ir Europos Tarybos Europos kino rėmimo fondo „Eurimages” atstovai, fondo prezidentas, buvęs Prancūzijos kultūros ministras Jacques Toubonas. Specialiai šiai progai į Lietuvą atvyko garsi kino aktorė Ingeborga Dapkūnaitė. Renginį pagerbė Lietuvos Respublikos Prezidentas Valdas Adamkus.

LiKA ir toliau globos lietuvių kino vasaros festivalį „Sidabrinės gervės naktys“, kuris 2010 metais apkeliavo 22 Lietuvos miestus ir miestelius. Provincijoje tokių renginių ypač reta, todėl visur jis tapdavo ypatinga miesto švente. „Sidabrinės gervės naktys“ leido aiškiai pamatyti, koks reikalingas ir geidžiamas yra lietuviškas kinas. LiKA organizavo šį vasaros kino festivalį, siekdama atgaivinti lietuvių kino sklaidą šalyje, supažindinti žiūrovą ne tik su „Sidabrinės gervės“ laureatų filmais, bet ir su jų kūrėjais – aktoriais, režisieriais, operatoriais, prodiuseriais.

LiKA ir toliau bendradarbiaus su vis populiarėjančia TV laida "Kine kaip kine", kuri startavo balandžio 17-ąją. Lietuvių kino istorija, likusi už kadro, šioje laidoje liudijama ją kūrusių kinematografininkų lūpomis: kaip buvo kuriamas vienas ar kitas filmas, su kokiais sunkumais susidūrė režisieriai, kokie išbandymai jų laukė filmavimo aikštelėje, kas įdomaus liko už kadro ir t.t. Laidų cikle ir toliau bus pristatomi lietuvių režisierių klasika tapę filmai ir šiuolaikiniai kino kūriniai.

Apie “Lietuvių kino akademijos” veiklą nuolatos informuoja interneto svetainė

 www.lietuviukinoakademija.lt.