"Sidabrinės gervės naktys" istorija

2010

LiKA globoja vasaros kino festivalį „Sidabrinės gervės naktys“, kuris 2010 metais apkeliavo 25 Lietuvos miestus ir miestelius. Festivalis startavo birželio 5 d. Šakių rajone, Lukšių kaime, Zyplių dvareĮ provinciją keliavo „Teobusas“ ir specialūs ekranai, buvo vežami keli skirtingų žanrų filmai: 3 pilnametražiai, 4 trumpametražiai vaidybiniai ir 5 dokumentiniai filmai. 21 kino seansas vyko po atviru dangumi, tik 2 renginiai buvo vykdomi uždarose salėse. Festivalį aplankė per 20 tūkstančių žiūrovų. Provincijoje tokių renginių ypač reta, todėl visur jis tapdavo ypatinga miesto švente, pritraukdama vidutiniškai 800 žiūrovų. LiKA organizavo šį vasaros kino festivalį, siekdama atgaivinti lietuvių kino sklaidą šalyje, supažindinti žiūrovą ne tik su „Sidabrinės gervės“ laureatų filmais, bet ir su jų kūrėjais – aktoriais, režisieriais, operatoriais, prodiuseriais. Kartu su festivaliu per visą Lietuvą keliavo žinomi aktoriai: Ramūnas Rudokas, Rimantas Bagdzevičius, Eglė Driukaitė, Marius Mačiulis, Tomas Kliukas, Kęstutis Jakštas, Andrius Bialobžeskis, Ferdinandas Jakšys, Algirdas Gradauskas, Edita Užaitė, Aušra Štukytė, Ineta Stasiulytė ir kt. Su žiūrovais bendravo ir savo patirtimo dalinosi kino režisieriai Julija ir Rimantas Gruodžiai, Maratas Sargsyanas, kt. Festivalyje gyvos muzikos pasirodymais žiūrovus džiugino dainų autorius ir atlikėjas Aleksandras Makejevas. Festivalis „Sidabrinės gervės naktys“ leido aiškiai pamatyti, koks reikalingas ir geidžiamas yra lietuviškas kinas. Viso festivalio metu 2010 metų vasarą lietuvišką filmą pamatė virš 30 tūkstančių žiūrovų visoje Lietuvoje. Daugiausiai dėmesio festivalis susilaukė Mažeikių mieste – per 3500 gyventojų dalyvavo mūsų renginyje.

2011

2011 metų rugpjūčio 25 dieną Akmenėje LiKA sėkmingai užbaigė festivalio „Sidabrinės gervės naktys“ antrąjį sezoną. Per vasarą su specialiais ir LED ekranais, akustinėmis gitaromis ir profesionalų įvertintais šiuolaikiniais filmais buvo aplankyti 24 Lietuvos miestai ir miesteliai. Nors šiemet nestigo lietingų vakarų – tokių buvo bene kiekvienoje vietoje - kino romantika vis vien priviliodavo pilnas aikštes žiūrovų. Vasaros kino festivalis „Sidabrinės gervės naktys“ tęsė praėjusiais metais pradėtą misiją – supažindinti su šiuolaikiniu kinu žingeidžius provincijos žmones. Tiesa, šiemet festivalį kvietėsi ir didesnių miestų - Marijampolės, Plungės, Tauragės savivaldybės.

Šią vasarą kino kelionę festivalis pradėjo Viesiejuose ir pabaigė Akmenėje. Rekordiškai daug - apie pusantro tūkstančio žmonių vėl susirinko Zyplių dvare, Šakių rajone. Taip pat gausiai „gervių“ laukė Marijampolė, Mažeikiai. Šilutėje – Lietuvos kino uoste – festivalis viešėjo net dvi dienas. Vidutiniškai į kino seansus po atviru dangumi susirinkdavo 850 žiūrovų. Nė sykio neteko atšaukti kino vakaro, nepaisant to, kad kai kur išpuolė itin blogos oro sąlygos.

Festivalio programoje buvo demonstruojami Lietuvos kino ir televizinio kino apdovanojimų „Sidabrinė gervė 2011“ nominantų ir laureatų darbai, iš viso 12 skirtingo žanro filmų. Be to, padedant Užsienio reikalų ministerijai, žiūrovai gavo galimybę pažinti ir šiuolaikinio skandinaviško kino braižą – festivalio vakarus vainikuodavo Norvegijos vaidybinis filmas „Maksas Manusas“ (rež. Joachim Rønning ir Espen Sandberg), 2009-aisiais nuraškęs visus laurus norvegiškose „gervėse“ - „Amanda“ apdovanojimuose.

Festivalio taškuose su žiūrovais tiesiogiai bendraudavo žinomi šalies aktoriai: Daiva Rudokaitė, Kristina Savickytė, Gabija Ryškuvienė, Andrius Bialobžeskis, Aušra Štukytė, Sandra Daukšaitė, Lina Budzeikaitė, Tomas Kliukas. Eglė Driukaitė ir kt. Savo kino juostas publikai pristatydavo ir intriguojančias užkulisių paslaptis atskleisdavo kino kūrėjai: trumpametražio filmo „Du indeliai jogurto“ režisierius Audrius Mickevičius, prodiuserė Živilė Gallego, dokumentinio filmo „Knygnešiai“ veikėjas Albertas Vidžiūnas ir prodiuserė Rasa Miškinytė, animacinio filmo „Zuikio kopūstai“ autorius Vladislav Berežok. O ištikimas „Sidabrinių gervių“ palydovas Aleksandras Makejevas ir filmo „Du indeliai jogurto“ garso takelio bendraautorė Anna Polukord ekspedicijose surengdavo akustinius koncertus.

Festivalis būtų neįmanomas, be rajonų savivaldybių pozityvaus požiūrio į lietuviško kino sklaidą. Visose renginių vietose festivalio organizatoriai sulaukė itin malonaus priėmimo ir dėmesio iš miestų seniūnijų ir kultūros centrų. LiKA dėkinga už bendradarbiavimą ir paramą.

2012

Vasaros kino festivalis “Sidabrinės gervės naktys” trečiąjį sezoną džiugino lietuviško kino mėgėjus: per miestus keliavo lauko ekranai, būrelis aktorių ir šiuolaikinių filmų kūrėjų, pasirengusių įdomiai pristatyti naujausius savo darbus. Nuo birželio iki rugsėjo mėn. Lietuvos miestelėnai ir svečiai iš apylinkių buvo kviečiami atvykti su šeimomis, draugais, termosais, pledukais ir pasimėgauti išskirtiniu kino vakaru po atviru dangumi.

Kino seansas prasidėdavo sutemus, apie 19 val. Susirinkusiems buvo parodyti 2012 metais Lietuvos kino ir televizinio kino apdovanojimuose “Sidabrinė gervė 2012” triumfavę arba nominacijoms pristatyti įvairių žanrų lietuvių autorių kūriniai.

 “Šiuolaikiniai lietuviški filmai akivaizdžiai “grįžta į madą”. “Sidabrinės gervės naktų” festivalio vakarai yra išskirtiniai jau vien tuo, kad visi norintieji gali tiesiogiai pabendrauti su aktoriais ar kitais filmų kūrėjais, sužinoti, kaip gimė vienas ar kitas šiuolaikinis kino darbas. ”, - kalbėjo festivalį “Sidabrinės gervės naktys” rengiančios Lietuvių kino akademijos (LiKA) direktorė Lina Buzelytė. 2012 m. aplankyta daugiau nei 25 Lietuvos miestai ir miesteliai, atvežtus filmus pamatė daugiau nei 15 tūkstančių žiūrovų. Šiemet mūsų renginių nelepino geri orai, kelis kartus teko slėptis nuo lietaus vietos Kultūros centruose, bet dėl to vakarai tapdavo dar šiltesni ir jaukesni. Su festivalio organizatoriais per šalies miestus ir miestelius keliavo Lietuvos teatro ir kino aktoriai Gabija Jaraminaitė Ryškuvienė, Tomas Kliukas, Eglė Driukaitė, Daiva Rudokaitė, Brigita Arsobaitė ir kt. Vakaro programą pasikeisdami vedė 2011 metų "Sidabrinės gervės" laureatas aktorius Andrius Bialobžeskis ir kino, teatro aktorė bei TV laidų vedėja Sandra Daukšaitė Petrulėnė. Žiūrovai ypač šiltai sutiko filmų, vežamų per Lietuvą, kūrėjus. Kiekvienam atėjusiam pažiūrėti filmų buvo proga pabendrauti su „Sidabrine gerve“ apdovanoto TV filmo „Ledo vaikai“ projekto vadove Ala Asovskaja bei prodiuseriu Algirdu Žvinakevičiumi. Mielai su publika bendravo jaunieji režisieriai, filmo „Dievas sukūrė viską, išskyrus kilimą“ bendraautoriai Gintarė Valevičiūtė ir Mikas Žukauskas, į klausimus nuoširdžiai atsakinėjo šmaikštusis aktorius Mykolas Vildžiūnas, filme „Tadas Blinda. Pradžia“ įkūnijęs spalvingą Janeko personažą. Festivalio komanda tiki, kad net ir vienam žiūrovui atėjus į renginį, Lietuviškas kinas turi būti rodomas.

Ankstesnių metų patirtis rodo, kad šis festivalis yra labai laukiamas. Tiek atokesnėje provincijoje, tiek ir arčiau didesnių kultūrinių centrų apsilankę “Sidabrinės gervės naktų” dalyviai pastebi, kaip šiltai sutinkamas lietuviškas kinas. Atėjo ir senjoros, pasipuošusios gintaro karoliais, ir jauni tėvai ar gimtinėje vasarojantys studentai. Taip pat ir tie, kuriems iš pirmo žvilgsnio į viską nusispjauti... Vis dėlto, lietuviško kino trauka yra didžiulė. Tai džiugina ir skatina tęsti šiuolaikinių kino darbų populiarinimą ne tik didmiesčiuose, bet ir mažesniuose šalies miestuose.

Festivalio rėmėjai: televizija GALA, sėkmės kava 777. Apie festivalį informavo www.15min.lt.

2013

Vėl planuojama kelt sparnus aplink Lietuvą ir 2013 metų vasarą aplankyti apie 25 šalies miestus bei pritraukti daugiau nei 20 tūkst. žiūrovų. Festivalyje planuojama rodyti kelis lietuviškus filmus, kurie šiais metais bus nominuoti arba taps  „Sidabrinės gervės 2013“ laureatais. Programos trumė planuojama 2,5 val. Siekiame plėsti žiūrovų auditoriją ir propaguoti lietuviško kino sklaidą Lietuvoje bei inicijuoti kino profesionalų darbų sklaidą. Ketiname įsigyti platinimo nekomerciniams tikslams teises kino filmams, kurie praturtintų Lietuvos žiūrovo akiratį ir patenkintų net ir išrankaus kino mėgėjo skonį.

Renginius, kaip ir pirmais metais, numatoma vykdyti po atviru dangumi, žiūrovui sukuriant šiltą ir jaukią atmosferą. Prieš renginį ir pertraukėlių metu žiūrovai vaišinsis arbata, kt. vaišėmis. Programoje ir šiemet numatytas tradicinis tiesioginis žiūrovų bendravimas su kino žmonėmis: aktoriais, režisieriais, prodiuseriais ir kitais kūrėjais.