Sidabrinė gervė

„Sidabrinė gervė“

„Sidabrinė gervė“ – Lietuvos kino apdovanojimas, kasmet skiriamas labiausiai nusipelniusiems aktoriams, režisieriams bei kino specialistams. „Sidabrinės gervės“ laimėtojai apdovanojami statulėle iškilmingoje ceremonijoje. Tai yra vienas didžiausių tęstinių kultūrinių projektų Lietuvoje, vienintelis šalyje, apjungiantis visas kinematografų gildijas.  Apdovanojimai skirti skatinti, vystyti ir motyvuoti Lietuvos filmų kūrimą. Šis projektas jau tapo ne tik kultūriniu pramoginiu renginiu kinematografams bei žiūrovams, tačiau ir edukaciniu projektu visiems Lietuvos gyventojams. Apdovanojimai vykdomi nuo 2008 metų. Laureatams yra teikiama skulptoriaus Audriaus Liaudansko išlieta grakštaus paukščio statulėlė - gervė, simbolizuojanti kine ir televizijoje gerve vadinamą įrankį, skirtą filmuoti judančia kamera. 

„Sidabrinės gervės“ apdovanojimų tikslai yra šie:

  1. Skatinti kino ir televizinio produkciją Lietuvoje.
  2. Pagerbti ir apdovanoti Lietuvos kinematografus.
  3. Skatinti lietuviško kino sklaidą bei supažindinti Lietuvos žiūrovą su naujausia Lietuviško kino produkcija.
  4. Vienijant Lietuvos kinematografiją atsirasti Europos kino žemėlapyje.

Lietuviški filmai dažnai nepasiekia Lietuvos žiūrovo ne tik dėl informacijos sklaidos, bet ir skeptiško mūsų pačių požiūrio i tautinį kiną. Todėl „Sidabrinė gervė“ rinkdama metų geriausius tikisi, kad vis daugiau ir daugiau žiūrovų iš naujo pamatys ir pamėgins lietuvišką kiną, kuris europietiškėja, jaunėja, tobulėja. 

Renginio vykdytojas: Lietuvių kino akademija

2008

2008 metais buvo organizuoti pirmieji lietuviško kino apdovanojimai „Sidabrinė gervė”, skirtus pagerbti geriausius šalies kino profesionalus: tiek individualius kūrėjus (operatorius, kompozitorius, aktorius), tiek kolektyvines grupes (geriausias vaidybinis, dokumentinis, televizijos ar trumpametražis filmas). Taip pat pradėta graži tradicija – buvo įteikta „Auksinė gervė“ už viso gyvenimo nuopelnus kinui operatoriui Jonui Griciui, režisieriui Marijonui Giedriui ir aktoriui Donatui Banioniui. Auksinės gervės apdovanojimą teikė renginio globėjas LR Ministras pirmininkas Gediminas Kirkilas.

Renginio tema: Kino muzika

Vieta: Lietuvos nacionalinis dramos teatras

Transliuotojas: LNK

2009

Po sėkmingo debiuto 2009 metais renginys susilaukė ypatingai didelio susidomėjimo - tiek spaudos, tiek žiūrovų, o labiausiai pačių kino kūrėjų. Renginys persikėlė į Lietuvos didžiąją studiją, iš kur buvo transliuojamas tiesiogiai. Renginyje susirinko daugiau nei 500 kviestinių svečių, tarp kurių buvo Lietuvos Respublikos Prezidentas Valdas Adamkus, Europos Tarybos fondo „Eurimages” atstovai, pats fondo prezidentas ir buvęs Prancūzijos kultūros ministras Jacques Toubonas, specialiai šiai progai sugrįžo garsi lietuvių aktorė Ingeborga Dapkūnaitė.

„Auksinė gervė“ atiteko legendinei Lietuvos kino aktorei Eugenijai Pleškytei.

Renginio tema: Išgyvename kiną

Vieta: Lietuvos televizijos didžioji studija

Transliuotojas: LTV (tiesioginė transliacija)

2010

2010 m. apdovanojimai „Sidabrinė gervė” tradiciškai vyko gegužės mėnesio pabaigoje, 28 d. "Ūkio banko Teatro Arenoje", Vilniuje. Kartu su trečiaisiais apdovanojimais buvo pristatyta Lietuvių kino akademija (LiKA), kuri jungia visus kino profesionalus ir skatina Lietuvos kino kultūros sklaidą. Renginio metu buvo išdalyta 16 apdovanojimų kino kūrėjams. Renginys buvo tiesiogiai transliuojamas LTV televizijos bei „Teobuso“ didžiajame ekrane, kurį vilniečiai galėjo stebėti prie Baltojo tilto. „Auksinės gervės“ apdovanojimas už nuopelnus lietuviškam kinui atiteko garsiam lietuvių kino režisieriui ir scenarijų autoriui Arūnui Žebriūnui. Renginio metu buvo galima išvysti miuziklo „Velnio nuotaka“, kurio režisierius yra Arūnas Žerbriūnas, ištrauką bei muzikinę ištrauką iš lietuviško kino filmo “DIčiaus karjera” (rež. Balys Bratkauskas).

Renginio tema: Svarbiausia – kinas

Vieta: Ūkio banko Teatro arena

Transliuotojas: LTV (tiesioginė transliacija)

2011

Ketvirtus metus iš eilės vykdoma nacionalinių kino ir televizinio kino apdovanojimų „Sidabrinė gervė“ ceremonija vyko 2011 m. gegužės 27 d. Kongresų rūmuose, Vilniuje. Tiesioginę renginio transliaciją vykdė Lietuvos nacionalinė televizija. Į renginį buvo pakviesta 800 nusipelniusių kino, meno, verslo atstovų. Tai buvo vakarietiški apdovanojimai, kurie tarsi paskatino išeiti iš savo kiemelio, savo gatvelės ar savo mažo televizoriaus į didesnę salę, į erdvesnį ekraną, į platesnį kino pasaulį, praktiškai įminti kulnu į Holivudą, kuris, kaip besakysime, vis tiek yra etalonas, - visi nori ten filmuoti, ten vaidinti, ir pan. Renginio ceremonija 2011 m. buvo šiek tiek amerikietiška, gerąja to žodžio prasme. Buvo ir plačių holivudinių šypsenų, ir ilgų suknelių atviromis nugaromis ir joms asistuojančių smokingų... Ceremonijos metu skambėjo muzikiniai kūriniai iš visiems gerai žinomų pasaulio kino filmų, juos atliko mūsų scenos žvaigždės: Mantas Jankavičius, Erika Dženings, Edmundas Seilius, Kristina Zmailaitė, “Electric Ladies”, Evelina Sašenko, Justinas Lapatinskas ir kt. Viso renginio metu gyvai grojo Kauno bigbendas. Salėje publika net nesuprato,, kada Lietuvos televizijos žiūrovai žiūrėjo reklamą, nes Kongresų rūmų scenoje nuolat vyko veiksmas, gyvai grojo muzika. Už muzikinę dalį šiuose apdovanojimuose buvo atsakinga kompanija “Promostar”, scenos dailininkas – Marius Puskunigis, kostiumų dailininkas – Kęstas Rimdžius ir jo kūrybos namai “Kukla Beauty Box”. Renginio choreografas – Gytis Ivanauskas, scenarijų rašė Jurga Klimaitė-Riebling ir Marijonas Mikutavičius. Pastarasis buvo renginio vedėjas.

Vieta: Kongresų rūmai, Vilnius

Transliuotojas: LTV (tiesioginė transliacija)

2012 

Penktąjį kartą apdovanojimai “Sidabrinė gervė” įvyko 2012 m. gegužės mėn. 13 d., Vilniuje. Komisija iš 56-ių atrankai pateiktų filmų nominavo 25 Lietuvos kūrėjų darbus, kurių geriausi nusipelnė sidabrinės gervės statulėlių. Kabareto dvasia užkrėtusiai apdovanojimų ceremonijai vadovavęs aktorius Andrius Bialobžeskis, žvelgdamas į gervių statulėles, pasidžiaugė, kad „išsiperėjęs šioje scenoje, jubiliatas gerokai priaugo svorio“ ir pakvietė mylėti vieniems kitus, kol „dar gyva didžioji iliuzija – kinas“. Tačiau apdovanojimų režisierius Kęstutis Jakštas neleido šiam vedėjui vienam užimti scenos ir jam į kompaniją paskyrė savo žmoną – aktorę Viktoriją Streičą bei aktorių Darių Meškauską. Renginiui stilių kūrė Kęstas Rimdžius ir grožio namai "Kukla Beauty Box".

Apdovanojimo ceremonijoje pasirodė su mūsų šalimi glaudžiai susijusi ukrainiečių ir rusų kilmės aktorė Tatjana Liutajeva, gyvenanti ir dirbanti Rusijoje. Ypatingosios viešnios pageidavimu, iškilmėms skirtu jos aprangos ansambliu rūpinosi mados kutiurjė Juozas Statkevičius. 

Iškilmingą apdovanojimų ceremoniją vainikavo Auksinės gervės apdovanojimas aktorei Vaivai Mainelytei už viso gyvenimo nuopelnus Lietuvos kinui.

Vieta: Lietuvos nacionalinis dramos teatras, Vilnius

Transliuotojas: LRTV (tiesioginė transliacija)

2013

Renginys vyko gegužės 11 d. Teatro arenoje, Vilniuje. Atrankos komisijos vertinimui buvo pateikti 57 filmai: 6 ilgametražiai, 6 trumpametražiai, 7 ilgametražiai dokumentiniai, 5 trumpametražiai dokumentiniai, 6 animaciniai, 15 televizijos filmų ir 12 studentų darbų. Iš 25 atrinktų apdovanojimų nominantų 64 LiKA nariai balsavimu išrinko, kas šiais metais nusipelnė „Sidabrinės gervės“ statulėlių. Šventinėse iškilmėse buvo įteikta 15 „Sidabrinės gervės“ statulėlių, vienas „Sidabrinės gervės kiaušinis“ ir viena „Auksinė gervė“.

Šių metų šventės tema – Europos kinas, o potėmė – kino dailininko darbas. Renginio temą pabrėžė dekoracija – milžiniška paveikslų „knyga“, kuri buvo sukiojama ir kvietė žiūrovą iš vieno kino regiono į kitą. renginio stiliumi tradiciškai jau 6-us metus rūpinosi Kęstas Rimdžius ir jo grožio namai "Kukla Beauty Box".

Ceremonijoje dalyvavo šalies kino, teatro, televizijos garsenybės, įtakingiausi politikai, verslo elitas. Apie jų gyvenimo pasiekimus priminė renginio vedėjai Gabija Jaraminaitė Ryškuvienė bei Andrius Žiurauskas. Pristatydami „gervių“ teikėjus jie pabrėžė ir šių žmonių pelnytus apdovanojimus: Prezidentūros ordinus, olimpinius medalius, „Auksinius scenos kryžius“, „Sidabrines gerves“.

Renginio globėjas ministras pirmininkas Algirdas Butkevičius garbingąjį prizą „Auksinę gervę“ už viso gyvenimo nuopelnus kinui įteikė operatoriui Jonui Tomaševičiui.

Vieta: Teatro arena, Vilnius

Transliuotojas: LRT (tiesioginė transliacija)

2014

Septintoji ceremonija vyko 2014 m. gegužės 2 d. Vilniuje.

Atrankos komisijos vertinimui buvo pateikti 36 filmai: 9 ilgametražiai, 4 trumpametražiai, 10 dokumentiniai, 4 animaciniai ir 10 studentų darbų. Iš 21 atrinkto nominanto 78 LiKA nariai balsavimu išrinko, kas šiais metais nusipelnė „Sidabrinės gervės“ statulėlių.

Slapto balsavimo procedūros konfidencialumą užtikrino viena iš pirmaujančių ir didžiausių advokatų kontorų Lietuvoje ir Baltijos valstybėse LAWIN.

Ceremonija subūrė daugiau nei 700 svečių, susijusių su lietuviško kino kūrimu. Apdovanojimų oficiali televizija – LRT televizija. Ceremonija buvo filmuojama 6 kameromis, renginį stebėjo ~110 tūkstančių televizijos žiūrovų.

Daugiausiai apdovanojimų pelnė režisieriaus Igno Jonyno filmas „Lošėjas“. Šio filmo kūrėjai namo grįžo su penkiomis statulėlėmis.

Iškilmingą ceremoniją patikėta vesti aktoriams Vytautui Rumšui ir jo sūnui.

Apie renginį rašė ir informavo Lietuvos spauda, televizija, radijas, internetiniai pramogų ir naujienų portalai.

Vieta: Sporto, pramogų ir verslo centre Forum Palace, Vilnius

Transliuotojas: LRT (tiesioginė transliacija)

2015

Aštuntoji ceremonija vyko 2015 m. gegužės 30 d. Vilniuje.

Atrankos komisijos vertinimui buvo pateikti 45 filmai: 5 ilgametražiai, 4 trumpametražiai, 7 dokumentiniai ilgametražiai, 4 dokumentiniai trumpametražiai, 13 animacinių ir 12 studentų darbų. Iš 18 atrinktų įvairioms nominacijoms filmų, 89 LiKA nariai balsavimu išrinko, kas šiais metais nusipelnė „Sidabrinės gervės“ statulėlių.

Apdovanojimuose triumfavo Giedrė Žickytė, režisavusi filmą „Meistras ir Tatjana“, susižėrusį net keturis apdovanojimus: metų geriausio montažo režisieriaus darbo, metų geriausio operatoriaus darbo, metų geriausio režisieriaus darbo ir metų geriausio ilgametražio dokumentinio kino filmo.

Vienas garbingiausių apdovanojimų – „Auksinė gervė“ už gyvenimo nuopelnus – atiteko lietuviško kino dailininkui Algirdui Ničiui.

Ceremonija subūrė daugiau nei 800 svečių, kurie ceremoniją stebėjo dviejose studijose.

LRT Didžiosios studijos scenoje kino menininkus ir žiūrovus sveikino Alina Orlova, Nomeda Kazlaus, Aistė Lasytė, Ainis Storpirštis, Donato Katkaus vadovaujamas  Šv. Kristoforo kamerinis orkestras.

Iškilmes vesti patikėta aktorei Sandrai Daukšaitei-Petrulėnei ir žurnalistui Andriui Tapinui.

Vieta: LRT Didžioji studija, Vilnius

Transliuotojas: LRT (tiesioginė transliacija)

2016

Devintoji ceremonija vyko 2016 m. gegužės 27 d. Vilniuje.

Atrankos komisijos vertinimui buvo pateikti 37 filmai: 7 ilgametražiai, 6 trumpametražiai, 9 dokumentiniai ilgametražiai, 4 dokumentiniai trumpametražiai, 5 animaciniai ir 6 studentų darbų. Iš 23 atrinktų 15 nominacijų filmų, 100 LiKA narių slaptu balsavimu išrinko, kas šiais metais nusipelnė „Sidabrinės gervės“ statulėlių.

Daugiausiai statulėlių pelnė Šarūno Barto režisuotas filmas „Ramybė mūsų sapnuose“, nugalėjęs geriausio ilgametražio vaidybinio filmo, geriausio režisieriaus, geriausio antraplanio vaidmens, geriausio montažo ir geriausio operatoriaus darbo kategorijose.

Garbingiausią apdovanojimą – „Auksinė gervė“ už viso gyvenimo nuopelnus Lietuvos kinui – atiteko lietuviško kino montažo operatorei Izabelei Pinaitytei. Apdovanojimą įteikė ceremonijos globėjas Ministras Pirmininkas Algirdas Butkevičius.

Ceremoniją vedė kino aktorius ir režisierius Mykolas Vildžiūnas, jam scenoje talkino „Kaukių akademija“ aktoriai ir pagrindinis muzikinės linijos atlikėjas akordeonistas Martynas Levickis. Didžiausių publikos ovacijų sulaukė specialiai iš Londono atvykęs operos solistas Edgaras Montvidas.

Vieta: koncertų salė COMPENSA, Vilnius

Transliuotojas: LRT (tiesioginė transliacija)