“Sidabrinė Gervė” – Lietuvos Kino ir Televizijos Apdovanojimas, kasmet suteikiamas labiausiai nusipelniusiems aktoriams, režisieriams ir kino specialistams. “Sidabrinės Gervės” nugalėtojai bus apdovanoti statulėle iškilmingoje ceremonijoje. Kuri yra viena iš didžiausių tęstinių kultūros projektų Lietuvoje, vienintelis šalyje, vienijantis visas kinematografijos gildijas. Apdovanojimai yra skirti skatinti,plėtoti ir motyvuoti lietuviškų filmų gamybą. Šis projektas jau dabar tapo kinematografininkų ir žiūrovų kultūriniu, pramoginiu renginiu bei edukaciniu projektu visiems lietuviams. Apdovanojimai vyksta jau nuo 2008 m. Nugalėtojai gaus skulptoriaus Audriaus Liaudansko nulietą grakščios paukštės statulą – gervę, simbolizuojančią įrankį, vadinamą gerve kine ir televizijoje, skirtą filmuoti judančia kamera.

“Sidabrinės Gervės” apdovanojimų tikslai:

Skatinti kino ir televizijos gamybą Lietuvoje..

Pagerbti ir apdovanoti Lietuvos kinematografininkus.

Skatinti Lietuviško kino plitimą ir supažindinti Lietuvos žiūrovus su naujausiais lietuviško kino kūriniais.

Susivieniję Lietuvišką kiną parodykime Europos kino žemėlapyje..

Lietuviški filmai dažnai nepasiekia Lietuvos žiūrovų ne tik dėl informacijos sklaidos, bet ir dėl mūsų skeptiško požiūrio į nacionalinį kiną. Todėl rinkdama metų geriausius, “Sidabrinė Gervė” tikisi, kad vis daugiau žiūrovų vėl pamatys ir išbandys lietuvišką kiną, kuris tampa labiau europietiškas, jaunesnis ir geresnis.

Renginio vykdytojas: Lietuvos Kino Akademija

2008

2008 m. buvo surengti pirmieji Lietuvos kino apdovanojimai “Sidabrinė Gervė”, skirti pagerbti geriausius šalies kino profesionalus: ir pavienius kūrėjus (operatorius, kompozitorius, aktorius) ir kolektyvines grupes (geriausias vaidybinis filmas, dokumentinis, televizijos arba trumpametražis filmas). Taip pat buvo pradėta graži tradicija – “Auksinė Gervė” buvo apdovanota už viso gyvenimo nuopelnus kinematografininkui  Jonui Griciui, režisieriui Marijonui Giedriui ir aktoriui Donatui Banioniui. “Auksinės Gervės” apdovanojimą pristatė Lietuvos Respublikos ministras pirmininkas Gediminas Kirkilas.

Renginio tema: kino muzika

Vieta: Lietuvos Nacionalinis Dramos Teatras

Transliuotojas: LNK

2009

Po sėkmingo debiuto  2009 m. renginys sulaukė didelio susidomėjimo – ir spaudoje, ir tarp žiūrovų,  ir labiausiai tarp pačių kino kūrėjų. Renginys persikėlė į didžiausią Lietuvos televizijos studiją, iš kurios buvo transliuojamas tiesiogiai. Į renginį susirinko daugiau nei 500 kviestinių svečių, tarp kurių Lietuvos Respublikos Prezidentas Valdas Adamkus, Europos Tarybos “Eurimages Foundation” nariai, fondo prezidentas ir buvęs Prancūzijos kultūros ministras  Jacques Toubonas bei garsi lietuvių aktorė Ingeborga Dapkūnaitė grįžusi specialiai šiai progai.

“Auksinė Gervė” atiteko legendinei lietuvių kino aktorei Eugenijai Pleškytei.

Renginio tema: Mes patiriame kiną

Vieta: Lietuvos Televizijos Didžioji Studija

Transliuotojas: LRT (tiesioginė transliacija

2010

2010 “Sidabrinių Gervių” apdovanojimas tradiciškai gegužės pabaigoje, 28 dieną. ” Ūkio bankas Teatro Arenoje “, Vilniuje. Kartu su trečiaisiais apdovanojimais buvo pristatyta Lietuvos kino akademija (LiKA), jungianti visus kino profesionalus ir skatinanti Lietuvos kino kultūros sklaidą. Renginio metu, kino gamintojams buvo pristatyta 16 apdovanojimų. Renginys buvo transliuojamas tiesiogiai dideliame ekrane LTV televizijoje ir Teo autobuse. “Auksinės Gervės” apdovanojimas už nuopelnus Lietuvos kine atiteko garsiam Lietuvos kino režisieriui ir scenaristui Arūnui Žebriūnui. iš lietuviško filmo “Griovio karjera” (rež. Balys Bratkauskas).

Renginio tema: Svarbiausias dalykas yra kinas

Vieta: Ūkio bankas Teatro Arena

Transliuotojas: LRT (tiesioginė transliacija)

2011

Ketvirtieji metai eilėje,  Lietuvos kino ir televizijos filmų apdovanojimų ceremonija “Sidabrinė Gervė” įvyko 2011 m. gegužės 27 d. Kongresų Rūmuose Vilniuje. Tiesioginę renginio transliaciją rodė Nacionalinė Lietuvos Televizija. Į renginį buvo pakviesta 800 nusipelniusių kino, meno ir verslo atstovų. Tai buvo Vakarų apdovanojimai, kurie atrodė, tarsi išvedė juos iš savo kiemo, savp gatvės ar iš jo mažo televizoriaus į didesnę salę, į didesnį ekraną, į platesnį kino pasaulį, praktiškai nukreipiantį į Holivudo kalvas, kurios, kaip mes sakome, vis dar yra etalonas – visi nori ten filmuotis, ten žaisti ir pan.

Renginio ceremonija 2011 m. buvo truputėlį amerikietiška, gerąja to žodžio prasme. Buvo plačios Holivudo šypsenos ir ilgos suknelės su atviromis nugaromis ir jiems asistuojantys smokingai… Ceremonijos metu, muzikinius kūrinius iš gerai žinomų pasaulinių filmų atliko mūsų scenos žvaigždės: Mantas Jankavičius, Erika Dženings, Edmundas Seilius, Kristina Zmailaitė, “Electric Ladies”, Evelina Sašenko, Justinas Lapatinskas ir kiti. Kauno Bigbendas grojo gyvai viso renginio metu. Publika salėje net nesuprato, kada Lietuvos televizijos žiūrovai žiūrėjo reklamą, nes Kongresų Rūmų scenoje visą laiką vyko veiksmas, muzika grojo gyvai.

 Už šių apdovanojimų muzikinę dalį buvo atsakingas “Promostar”, scenos menininkas – Marius Puskunigis, kostiumų dailininkas ir renginio stilistas – Kęstas Rimdžius ir jo kūrybos namai “Kukla Beauty Box”. Renginio choreografas yra Gytis Ivanauskas, scenarijaus autoriai Jurga Klimaitė-Riebling ir Marijonas Mikutavičius. Pastarasis buvo renginio vedėjas. Dainas atliko mūsų scenos žvaigždės: Mantas Jankavičius, Erika Dženings, Edmundas Seilius, Kristina Zmailaitė, “Electric Ladies”, Evelina Sašenko, Justinas Lapatinskas ir kiti. Kauno Bigbendas grojo gyvai viso renginio metu. Publika salėje net nesuprato, kada Lietuvos televizijos žiūrovai žiūrėjo reklamą, nes Kongresų Rūmų scenoje visą laiką vyko veiksmas, muzika grojo gyvai.

Už šių apdovanojimų muzikinę dalį buvo atsakingas “Promostar”, scenos menininkas – Marius Puskunigis, kostiumų dailininkas ir renginio stilistas – Kęstas Rimdžius ir jo kūrybos namai “Kukla Beauty Box”. Renginio choreografas yra Gytis Ivanauskas, scenarijaus autoriai Jurga Klimaitė-Riebling ir Marijonas Mikutavičius. Pastarasis buvo renginio vedėjas. Dainas atliko mūsų scenos žvaigždės: Mantas Jankavičius, Erika Dženings, Edmundas Seilius, Kristina Zmailaitė, “Electric Ladies”, Evelina Sašenko, Justinas Lapatinskas ir kiti. Kauno Bigbendas grojo gyvai viso renginio metu. Publika salėje net nesuprato, kada Lietuvos televizijos žiūrovai žiūrėjo reklamą, nes Kongresų Rūmų scenoje visą laiką vyko veiksmas, muzika grojo gyvai.

Už šių apdovanojimų muzikinę dalį buvo atsakingas “Promostar”, scenos menininkas – Marius Puskunigis, kostiumų dailininkas ir renginio stilistas – Kęstas Rimdžius ir jo kūrybos namai “Kukla Beauty Box”. Renginio choreografas yra Gytis Ivanauskas, scenarijaus autoriai Jurga Klimaitė-Riebling ir Marijonas Mikutavičius. Pastarasis buvo renginio vedėjas. Dainas atliko Justinas Lapatinskas ir kt.

Kauno Bigbendas grojo gyvai viso renginio metu. Publika salėje net nesuprato, kada Lietuvos televizijos žiūrovai žiūrėjo reklamą, nes Kongresų Rūmų scenoje visą laiką vyko veiksmas, muzika grojo gyvai. Už šių apdovanojimų muzikinę dalį buvo atsakingas “Promostar”, scenos menininkas – Marius Puskunigis, kostiumų dailininkas ir renginio stilistas – Kęstas Rimdžius ir jo kūrybos namai “Kukla Beauty Box”. Renginio choreografas yra Gytis Ivanauskas, scenarijaus autoriai Jurga Klimaitė-Riebling ir Marijonas Mikutavičius. Pastarasis buvo renginio vedėjas. Dainas atliko Justinas Lapatinskas ir kt.

Kauno Bigbendas grojo gyvai viso renginio metu. Publika salėje net nesuprato, kada Lietuvos televizijos žiūrovai žiūrėjo reklamą, nes Kongresų Rūmų scenoje visą laiką vyko veiksmas, muzika grojo gyvai. Už šių apdovanojimų muzikinę dalį buvo atsakingas “Promostar”, scenos menininkas – Marius Puskunigis, kostiumų dailininkas ir renginio stilistas – Kęstas Rimdžius ir jo kūrybos namai “Kukla Beauty Box”. Renginio choreografas yra Gytis Ivanauskas, scenarijaus autoriai Jurga Klimaitė-Riebling ir Marijonas Mikutavičius. Pastarasis buvo renginio vedėjas. Scenos menininkas – Marius Puskunigis, kostiumų dizaineris – Kęstas Rimdžius  ir jo kūrybos namai “Kukla Beauty Box”.

 Renginio choreografas yra Gytis Ivanauskas, scenarijaus autoriai Jurga Klimaitė-Riebling ir Marijonas Mikutavičius. Pastarasis buvo renginio vedėjas. scenos menininkas – Marius Puskunigis, kostiumų dailininkas ir renginio stilistas – Kęstas Rimdžius ir jo kūrybos namai “Kukla Beauty Box”. Renginio choreografas yra Gytis Ivanauskas, scenarijaus autoriai Jurga Klimaitė-Riebling ir Marijonas Mikutavičius. Pastarasis buvo renginio vedėjas.

Vieta: Kongresų Salė, Vilnius

Transliuotojas: LRT (tiesioginė transliacija)

2012

Sidabrinės Gervės apdovanojimai penktą kartą įvyko 2012 m. gegužės 13 d. Vilniuje. Atrankos komisijos vertinimui pateikė 56, komisija nominavo 25 darbus Lietuvos kūrėjų, iš kurių geriausieji nuspelnė sidabrinių gervių statulėlių. Aktorius Andrius Bialobžeskis, kuris vedė apdovanojimų ceremoniją kabarė stiliumi, pažiūrėjo į gervių statulėles ir džiaugėsi, kad “jubiliatas šioje scenoje priaugo daug svorio” ir ir pakvietė mylėti vienas kitą, kol “didžioji iliuzija vis dar gyva”. Tačiau apdovanojimų režisierius Kęstutis Jakštas neleido šiam vedėjui užimti scenos vienam ir paskyrė prie kompanijos savo žmoną -aktorę Viktoriją Streičas ir aktorių Darių Meškauską. Renginio stilių sukūrė Kęstas Rimdžius ir grožio namai “Kukla Beauty Box”.

Apdovanojimų ceremonijoje apsilankė aktorė Tatjana Lutayeva, kuri yra glaudžiai susijusi su mūsų šalimi ir yra kilusi iš Rusijos bei gyvena ir dirba Rusijoje. Ypatingo svečio prašymu jos mados ansambliu šventei rūpinosi mados kūrėjas Juozas Statkevičius.

Iškilmingą ceremoniją vainikavo “Auksinės Gervės” apdovanojimas aktorei Vaivai Mainelytei už jos gyvenimo nuopelnus Lietuvos kine.

Vieta: Lietuvos Nacionalinis Dramos Teatras, Vilnius

Transliuotojas: LRTV (tiesioginė transliacija)

2013

Renginys įvyko gegužės 11 d. Teatro arenoje, Vilniuje. Atrankos komisijos vertinimui pateikė 57 filmus: 6 trumpametražius filmus, 6 trumpametražius filmus, 7 ilgas dokumentikas, 5 trumpas dokumentikas, 6 animacinius filmus, 15 televizijos filmus ir 12 studentų darbų. Iš 25 apdovanojimų nominacijų, 64 LiKA  nubalsavo “Sidabrinės gervės” statulėlės pelnymą šiais metais.  15 “Sidabrinės gervės” statulėlių, vienas “Sidabrinės gervės” Kiaušinis ir viena “Auksinė Gervė” buvo pristatytos šventinėse iškilmėse.

Šių metų festivalio tema yra Europos kinas ir tema – menininko darbas. Renginio tema buvo paryškinta dekoracijomis – didžiulė piešinių “knyga”, kuri sukosi ir kvietė skaitytoją iš vieno kino regiono į kitą. Kęstas Rimdžius ir jo nuostabūs namai “Kukla Beauty Box” tradiciškai pasirūpino renginio stiliumi jau 6 metus.

Ceremonijoje dalyvavo šalies kino, teatro, televizijos įžymybės, įtakingiausi politikai ir verslo elitas. Gabija Jaraminaitė Ryškuvienė ir Andrius Žiurauskas priminė apie savo gyvenimo nuopelnus. Pristatydami gervių tiekėjus, jie taip pat pabrėžė apdovanojimus, kurių nusipelnė šie žmonės: Prezidento Ordinai, Olimpiniai medaliai, Auksiniai scenos kryžiai ir Sidabrinės Gervės.

Renginio globėjas, Ministras pirmininkas Algirdas Butkevičius, pristatė garbės apdovanojimą “Auksinę Gervę” už kinematografiją kinematografui Jonui Tomaševičiui.

Vieta: Teatro Arena, Vilnius

Transliuotojas: LRT (tiesioginė transliacija)

2014

Septintoji ceremonija įvyko 2014 m. gegužės 2 d. Vilniuje.

Atrankos komisijos vertinimui pateikė 36 filmus: 9 trumpametražius filmus, 4 trumpametražius filmus, 10 dokumentinių, 4 animacijos darbų ir 10 studentų darbų. Iš 21 atrinktų nominacijoms, 78 LiKA nubalsavo “Sidabrinės gervės” statulėlės pelnymą šiais metais.

Slapto balsavimo procedūros konfidencialumą užtikrino LAWIN viena pirmaujančių ir didžiausių advokatų kontorų Lietuvoje ir Baltijos šalyse..

Į ceremoniją susirinko daugiau nei 700 svečių, susijusių su lietuviško kino kūrimu. Oficiali apdovanojimų televizija yra LRT TV. Ceremonija buvo filmuojama 6 kameromis, renginį stebėjo apie 110 tūkstančių televizijos žiūrovų.

Igno Jonyno filmas “Lošėjas” laimėjo daugiausiai apdovanojimų. Šio filmo kūrėjai grįžo namo su penkiomis figūrėlėmis.

Aktoriams Vytautui Rumšui ir jo sūnui buvo patikėta vesti iškilmingą ceremoniją.

Apie įvykį rašė Lietuvos spauda, televizija, radijas, internetiniai pramogų ir naujienų portalai.

Vieta: Sporto, Pramogų ir verslo centras “Forum Palace ”, Vilnius

Transliuotojas: LRT (tiesioginė transliacija)

2015

Aštuntoji ceremonija įvyko 2015 metų gegužės 30 d. Vilniuje.

Atrankos komisijos vertinimui pateikė 45 filmus: 5 vaidybinius filmus, 4 trumpametražius filmus, 7 dokumentinius filmus, 4 dokumentinius filmus, 13 animacinių ir 12 studentų darbų. Iš 18 filmų, atrinktų įvairioms nominacijoms, šiemet “Sidabrinės Gervės” statulėlę pelnė 89 LiKA nariai.

Giedrė Žickytė, kuri režisavo “Meistras ir Tatjana” , triumfavo apdovanojimuose ir laimėjo keturis apdovanojimus: geriausias metų montažo režisieriaus darbas, geriausio metų operatoriaus darbas, geriausio metų režisieriaus darbas ir geriausias metų vaidybinis filmas.

Vienas iš labiausiai garbingų apdovanojimų – “Auksinė Gervė” už gyvenimo nuopelnus – atiteko lietuvių kino menininkui Algirdui Ničiui.

Į ceremoniją susirinko daugiau nei 800 svečių, kurie ceremoniją stebėjo dviejose studijose.

Alina Orlova, Nomeda Kazlaus, Aistė Lasytė, Ainis Storpirštis, Šv. Kristoforo kamerinis orkestras.

Vesti šventę buvo patikėta Sandrai Daukšaitei-Petrulėnas ir žurnalistui Andriui Tapinui.

Vieta: LRT Didžioji Studija, Vilnius

Transliuotojas: LRT (tiesioginė transliacija)

2016

Devintoji ceremonija įvyko 2016 m. gegužės 27 d. Vilniuje.

Atrankos komisijos vertinimui pateikė 37 filmus: 7 trumpametražius filmus, 6 trumpametražius filmus, 9 dokumentinius ilgus filmus, 4 dokumentinius trumpus filmus, 5 animacinius filmus ir 6 studentų darbus.Iš 23 filmų atrinktų 15 nominacijų, 100 LiKA narių balsavo slaptu balsavimu už “Sidabrinės gervės” statulėlės pelnymą šiais metais.

Daugiausia statulėlių pelnė Šarūno Barto režisuotas filmas “Ramybė mūsų sapnuose”, laimėjęs geriausio vaidybinio filmo, geriausio režisieriaus, geriausio antraplanio vaidmens, geriausio montažo ir geriausios kinematografijos kategorijas.

Garbingiausias apdovanojimas – “Auksinė Gervė” už gyvenimo pasiekimus Lietuvos kine – atiteko Lietuvos kino montažo operatorei Izabelei Pinaitytei . Apdovanojimą įteikė ceremonijos globėjas ministras pirmininkas Algirdas Butkevičius.

Ceremonijos vedėjas buvo kino aktorius ir režisierius Mykolas Vildžiūnas ir jam scenoje talkino “Kaukių akademijos” aktoriai ir pagrindinis muzikinės linijos atlikėjas akordeonistas Martynas Levickis. Didžiausi žiūrovų aplodismentai buvo skirti operos solistui Edgarui Montvydui, kuris specialiai atvyko iš Londono.