Plungė ruošiasi “Sidabrinės gervės naktų” festivaliui

Liepos 28 d. Plungėje naktinius kino seansus po atviru dangumi surengs per visą Lietuvą keliaujantis vasaros festivalis “Sidabrinės gervės naktys”. Po 21 val. miesto aikštėje prie Kultūros namų susirinkusiems žmonėms bus parodyti trys šiuolaikinių kūrėjų darbai: dokumentinis filmas “Upė” (rež. J. ir R. Gruodžiai), trumpametražis “Jau puiku, tik dar šiek tiek...” (rež. L.Lužytė) ir pilnametražis filmas “Stiklainis uogienės” (rež. R.Čekuolytė – Che). Drauge su kino festivaliu atvyks populiarūs šalies aktoriai.

“Sidabrinės gervės naktų” festivalio atidaryme Šakiuose lankęsis garsus aktorius Rimantas Bagdzevičius įsitikino, kad žmonės pasiilgę tokių renginių. “Ir aktoriai pasiilgę tokių susitikimų, pokalbių apie kiną, - sako R.Bagdzevičius. -  Lietuvoje pirmąkart rengiamos „Sidabrinės gervės naktys“ - tam tikra Lietuvos kino ir televizinio kino apdovanojimų „Sidabrinė gervė“ tąsa. Super! Labai smagu, kad tai vyksta, kad pagaliau atsigauna kinas. „Gervių“ dėka jau trečius metus gražiai pagerbiami tie, kas labiausiai nusipelno. Pagerbiami seni kino meistrai, o su jais pilna koja žengia jauni. Nebe pirmąkart apdovanojami studentų darbai – tai parodo, kad vyksta teisinga kartų kaita.“

Kokių apdovanojimų galėjo siekti R.Bagdzevičius, būdamas dar visai jaunas aktorius? „Aš siekiau, kad mano kelyje būtų kuo mažiau negabių režisierių ir blogų pjesių, - šypteli Rimantas. – Tais laikais niekas nerengė apdovanojimų. Tiesiog buvo skiriami vardai, kurie įtakodavo honorarus. Nebuvo tada kine laisvos rinkos...“

Aktorius teigia, kad per dešimtmečius filmų kūrimo stilius gerokai pakito. „Dabar režisieriai labai brangina laiką. Anksčiau gero oro galėdavo laukti savaitėmis. Dabar verčiau užsisako šviesas“, - pasakoja R.Bagdzevičius.

Smalsu, kokiais honorarais šiandien gali pasigirti garsiausi šalies aktoriai. „Honorarai - ohoho! – juokiasi pašnekovas. – O jei rimtai, ne tiek aktoriai ištroškę pinigų, kiek gero, prasmingo darbo. Kad žiūrovas suprastų, jog ne š... malame.“

Aktorius Kęstutis Jakštas, sukūręs daug įsimintinų vaidmenų kine ir televizijoje, su “Sidabrinės gervės naktų” festivaliu jau aplankė ne vieną šalies miestelį. Aktorius sako, kad jam nuoširdžiai malonu atsistoti kur nors kamputyje ir stebėti žmonių reakciją į filmus.

“Neteko matyti, kad kas nors vidury seanso atsistotų ir išeitų, - tvirtino K.Jakštas. - Žmonėms įdomu, jiems patinka. Net jei kai kurie iš rodomų filmų – sudėtingi, tarsi labiau orientuoti ne į atsitiktinį, o tam tikrą žiūrovą. Tokių filmų gal net nerodo televizija ir didmiesčių kino centrai, tik specialios kino salės. Bet štai atvyksta filmas į mažesnį miestą – jį parodo po atviru dangumi, ir visi viską supranta.”

Plungiškiai turi teisę didžiuotis, kad jų mieste gimė ne vienas talentingas nūdienos aktorius. “Pusė Vilniaus aktorių iš Plungės. Štai kad ir Vytautas Rumšas – mūsų miesto garbės pilietis. Ir Jurgita Jurkutė – plungiškė, o kiek dar kitų”, - šypsosi savivaldybės administracijos direktorius Albertas Krauleidis.

Anot jo, kultūrinis židinys Plungėje teberusena gana gražiai, tik kino, deja, stinga. “Kas dėl meno ir kultūros renginių – nesame “biedni”. Lietuvos kultūros sostinės renginių – labai daug. Turime ir folkloro festivalį “Saulelė raudona”, dūdų orkestro festivalį. Plungiškiai – labai kultūringi. Tačiau kino teatras senokai užsidaręs, tad festivalis “Sidabrinės gervės naktys” atvyksta kaip į tuščią nišą”, - teigė A.Krauleidis.

Vietiniai renginių organizatoriai patikino, kad vasaros kino festivalį Plungės mieste ketina pasitikti itin įdomiai. Visų pirma, kiną čia žadama rodyti tiesiai ant baltutėlės renovuoto Kultūros centro sienos. O prieš renginį plungiškiai galės pasispalvinti gyvenimą žaismingais muilo burbulais.

Festivalio vakarui planuojama atsivežti specialius “burbuliatorius”, kurie išpučia neregėto dydžio burbulus. O ir visi vaikučiai su tėveliais kviečiami atsinešti savo muilo burbulų ir juos pūsti. Tegul visa aikštė raibuliuoja įvairiomis spalvomis. Juk kino pasaulis – toks spalvingas. Tegul ir šiapus ekrano jis bus ne ką mažiau patrauklus.

  “Sidabrinės garvės naktų” renginius remia MAXIMA LT, UAB, GALA televizija ir BOSCA.

 VšĮ „Lietuvių kino akademija“ informacija