Europos kino akademijos FAN klubo posėdyje akcentuota nacionalinių Europos kino akademijų teisių svarba

Neseniai pasibaigusiame Karlovy Vary festivalyje tradiciškai rinkosi Europos kino akademijos FAN klubo nariai, tarp kurių yra ir mūsų Kino akademija. Akademijos tarybos pirmininkė dr. Gražina Arlickaitė dalinasi keletu minčių, kurios leidžia džiaugtis šia naryste.

Posėdyje buvo pabrėžti mums labai svarbūs dalykai. Akcentuota visų nacionalinių Europos kino akademijų teisių svarba Europos kino akademijos veiklos kontekste. Vienas iš jos aspektų - tai, kad kiekviena nacionalinė kino akademija bus prašoma siūlyti savo šalies filmus pirminei Europos kino akademijos nominantų atrankai penkiose pagrindinėse EFA apdovanojimų kategorijose: Europos filmas, Europos režisierius, Europos aktorė, Europos aktorius, Europos scenarijaus autorius. Man atrodo, kad tai mums svarbus dalykas, tik nereikia pamiršti, kad pasiūlymus Europos kino akademija priima balandžio – gegužės mėnesiais. Taip pat, kad nacionalinių apdovanojimų ir EFA kriterijai ne visada sutampa. Dėl šios priežasties nacionalinių akademijų laureatai nepatenka į atranką, nes jiems būna pritaikyti vietiniai, o ne tarptautiniai kriterijai, jie yra per seni arba neatitinka EFA reglamento. Taigi, siūlydami savo kandidatus, turėsime atkreipti dėmesį į visus šiuos aspektus.

Aktyviai veikiančios ir savo veiklą plėtojančios nacionalinės kino akademijos kviečia prisijungti prie jų iniciatyvų. Viena iš jų - "Les nuits en Or 2016".

Šiais metais jos programoje buvo pristatyti 33 geriausi trumpametražiai filmai iš skirtingų Europos šalių. Tarp jų buvo ir mūsų 2015 metų "Sidabrinė gervė" laureatas animacinis filmas "Miškas" (rež. I. Meilūnas).

Kiekviena nacionalinė akademija turi teisę atsirinkti jai siūlomus filmus. Mūsų teisė ir pareiga siūlyti savo laureatus. Neužmirškime to. Šį renginį puikiai suorganizavo Austrijos kino akademija. Italijos kino akademija siūlo paremti trumpametražių filmų režisierius, sukviečiant juos į trijų dienų renginį (bendrauti su kolegomis, keistis patirtimi etc.). Vokietijos kino akademija kviečia prisijungti prie jų projekto "Mix it!", skirto pabėgėlių vaikams, pati Europos kino akademija inicijuoja projektą "Treasures of European Film Cultures", kurio tikslas – didinti visuomenės sąmoningumą, atrasti, atskleisti ir pristatyti vietoves, kurios turi istorinę reikšmę ir turi būti saugomos. Europos kino akademija prašo nacionalinių kino akademijų saugoti Europos kino kultūrai svarbias vietas. Pavyzdžiais galėtų būti Paradžanovo muziejus Jerevane, Eizenšteino muziejus Maskvoje, kt.

EFA taip pat kviečia prisijungti prie vis labiau populiarėjančio jos projekto "EFA Young Audience Award". Šiuos metu prie projekto prisijungė šių šalių kino akademijos: Austrijos, Belgijos, Bulgarijos, Kroatijos, Kipro, Danijos, Estijos, Gruzijos, Vokietijos, Vengrijos, Izraelio, Italijos, Kosovo, Latvijos, Liuksemburgo, Makedonijos, Maltos, Nyderlandų, Lenkijos, Portugalijos, Rumunijos, Serbijos, Slovakijos, Slovėnijos, Ispanijos, UK (iki Brexit), Turkijos, Ukrainos. Plačiau apie šį projektą čia. Atkreipiame dėmesį į tai, kad Baltijos šalims čia atstovauja Latvija ir Estija. Pirmoji dar net nėra įkūrusi kino akademijos. Nyderlandai ją įkūrė tik šiais metais. 

Labai pradžiugino Portugalijos kino akademijos išleistas leidinys, skirtas pasaulio kino akademijų apdovanojimams (daiktinei jų išraiškai). Reikia pripažinti, kad mūsų „Sidabrinė gervė“ atrodo labai gražiai šalia kitų šalių apdovanojimų.

Nuotraukoje Europos kino akademija švenčia Portugalijos kino akademijos direktoriaus gimtadienį. Ji byloja, kad rimtas problemas galima spręsti ir džiaugiantis. Neformalių pokalbių metu labai dažnai nuskambėdavo susirūpinimas, ką galėtume padaryti, siekdami saugoti europietiškas vertybes. Kokie būdai tą padaryti yra dar galimi šiandien?

LiKA informacija

Nuotrauka iš EFA archyvo