Biržiečiai vasarą palydės kino festivaliu “Sidabrinės gervės naktys”

Rugpjūčio 28 d., šeštadienį, 21 val. vasaros kino festivalis “Sidabrinės gervės naktys” užbaigs savo skrydį per Lietuvą, aplankydamas paskutinę kelionės stotelę – Biržų pilį. Iš ten grįš į Vilnių, kur rugsėjo pradžioje nugriaudės finaliniai festivalio akordai. Biržuose “Sidabrinės gervės naktų” kino seansuose po atviru dangumi žmonės galės romantiškai  palydėti vasarą. Tikimasi, kad į nemokamą renginį prie pilies susirinks gausi auditorija. Juolab kad Kirkilų kaimo bendruomenė žada iškepti gardžių ekologiškų blynų, kuriais vaišins visus atvykusius.

Biržuose pradėjus organizuoti “Sidabrinės gervės naktų” festivalį, prie projekto buvo pakviesta prisijungti Kirkilų kaimo bendruomenė. Jos pirmininkas Vytas Jareckas pasiūlė kultūrinį vakarą nuostabiame pilies kieme stengtis nenaudoti vienkartinių indų. “Nutarėme pagal praėjusio amžiaus receptus iš rupiai maltų kviečių miltų pagaminti blynus su įvairiais pagardais – ir uogiene, ir spirgais. Mūsų blynai - be jokių E raidžių ar modifikuotų produktų, ekologiški. Kepsime juos ant taukų, atviroje ugnyje – bus švieži, ne iš termoso. Patieksime blynus ant vynuogės lapo. Kartu su filmais atvykę aktoriai galės prisidėti juos kepant ar dalijant”, - sumanymą atskleidė Kirkilų bendruomenės pirmininkas.

Pasak V.Jarecko, biržiečiai, atvažiuojantys į jų kaimą, įsikūrusį geologiniame kraštovaizdžio draustinyje, tokių blynų skonį jau žino. Šįkart vėl turės progos paskanauti, ir dar nemokamai, - produktus sutiko finansuoti savivaldybė.

Vasaros kino festivalio “Sidabrinės gervės naktys” renginį Biržuose nuoširdžiai globoja meras Regimantas Ramonas. “Pas mus buvo senas kino teatras, ten dirbo 14 žmonių. Dabar jo nebėra, nes nepriklausomybės pirmaisiais metais pasistatėme kultūros namus su 500 vietų sale. Turime galimybę periodiškai rodyti kino filmus. Taigi, Biržuose kinui nėra uždėta tabu.”, - pasakojo R.Ramonas, klausiamas apie bendrą kino padėtį rajone. – “Mano noras ir kvietimas organizatoriams yra kiekvieną vasarą šio festivalio paskutinį renginį organizuoti Biržuose. Tai būtų žingsnis link lietuviško kino atgimimo”.

Kino vakaras po atviru dangumi Biržų merą ypač džiugina. “Nesame tokio rengę, todėl labai įdomu. Tik dabar baugina oras - nesinorėtų kraustytis su filmais į uždaras patalpas. Reikėtų sukalbėti maldelę, kad tądien nelytų, - sakė jis. - Rugpjūčio 6-8 dienomis pas mus vyko Biržų miesto šventė, o šita kino naktis bus tarsi vasaros palydėtuvių akcentas. Visada reikėtų pagalvoti apie panašų renginį. Šiais metais pasisekė – atskrenda “sidabrinė gervelė”. Kaip tik ji ir iššaukė mintį, kad kasmet taip gražiai galėtume padėti vasaros tašką.”

“Sidabrinės gervės naktų” festivalio baigiamojoje programoje bus parodyti trys šiuolaikinių kūrėjų filmai: dokumentinis “Nuo pasaulio stogo” (rež. V.V. Landsbergis), trumpametražis “Jau puiku, tik dar šiek tiek...” (rež. L.Lužytė) ir pilnametražis “Stiklainis uogienės” (rež. R.Čekuolytė-Che).

Garsus kino, teatro ir televizijos aktorius K.Jakštas, su “Sidabrinės gervės naktų” karavanu šią vasarą aplankęs ne vieną šalies miestą, sako patyręs beribį malonumą akis į akį bendrauti su vietiniais žmonėmis, ar tiesiog stebėti juos – žiūrovus – iš šono.

“Aš mėgstu atsistoti kur nors kamputyje ir patyliukais stebėti žmonių reakciją į kiną. Neteko matyti, kad kas nors vidury seanso atsistotų ir išeitų, - tvirtino K.Jakštas. - Žmonėms įdomu, jiems patinka. Net jei kai kurie iš rodomų filmų – sudėtingi, labiau orientuoti ne į tam tikrą žiūrovą.”

Pasak aktoriaus, festivalio vakarais žmonės įsidrąsinę prieina, pakalbina. ”Jaunesni nori kartu nusifotografuoti, kiti klausinėja, kaip kuriamas kinas. Jiems smalsu, juos žavi nematoma kino pusė. O man malonu pabendrauti su tuo, kuris paprastai yra kitapus ekrano. Džiugu, kad toks festivalis vyksta”, - kalbėjo K.Jakštas.

Renginio Biržuose: Biržų rajono savivaldybė, Biržų miesto seniūnija, Biržų krašto muziejus „Sėla“, Biržų rajono policijos komisariatas, Biržų kultūros centras.

Projektą “Sidabrinės gervės naktys” rengia Lietuvių kino akademija, jį remia MAXIMA LT, UAB, televizija GALA ir BOSCA.

Lietuvių kino akademijos informacija

Prisegta bylaDydis
0828_Birzai_maketas_spaudai.jpg1.48 MB